Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18F-92-C3-R0
ATS-18F-92-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18F-92-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-18F-92-C3-R0.pdf
Availability of ATS-18F-92-C3-R0
QUANTITY
ATS-18F-92-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18F-92-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18F-92-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.58°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18F-92-C3-R0
Related LinksATS-18F-, ATS-18F-92-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18F-92-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-18F-92-C3-R0
BOARD EVAL FOR AT91SAM7A1 datasheet.pdf
TEST CLIP 100PIN JEDEC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
5/32" TIN COPPER TUBE SLEVE 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 450MA 140 MOHM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf