Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18G-104-C2-R1
ATS-18G-104-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18G-104-C2-R1
Brief Description
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-18G-104-C2-R1.pdf
Availability of ATS-18G-104-C2-R1
QUANTITY
ATS-18G-104-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18G-104-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-18G-104-C2-R1
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow25.23°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18G-104-C2-R1
Related LinksATS-18G-, ATS-18G-104-C2-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18G-104-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-18G-104-C2-R1
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
35 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 300A 28VDC datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
5V USB BOOST 500MA FROM 1.8V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 110MA 2.6 OHM datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.25W DO214AC datasheet.pdf