Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18G-152-C2-R0
ATS-18G-152-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18G-152-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-18G-152-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18G-152-C2-R0
QUANTITY
ATS-18G-152-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18G-152-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18G-152-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18G-152-C2-R0
Related LinksATS-18G-, ATS-18G-152-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18G-152-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18G-152-C2-R0
DC/DC CONVERTER 1.8V 11W datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ 8DIP datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 037 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
2 BAY 42IN DEPTH INTERNAL KIT datasheet.pdf
AQH SSR NON-ZERO-CROSS 0.3A datasheet.pdf