Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18G-40-C3-R0
ATS-18G-40-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18G-40-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412
Datasheet Download
ATS-18G-40-C3-R0.pdf
Availability of ATS-18G-40-C3-R0
QUANTITY
ATS-18G-40-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18G-40-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18G-40-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.61°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18G-40-C3-R0
Related LinksATS-18G-, ATS-18G-40-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18G-40-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-18G-40-C3-R0
MOSFET N-CH 100V 9.7A D2PAK datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
OPTOISOLTR 4KV 2CH TRANS 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 2MHZ 8SO datasheet.pdf
ZM SUBMINI SW SPDT 125/250VAC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SATA TO ESATA TRANS CABLE M M 3' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA 44-SSOP datasheet.pdf