Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18H-110-C1-R1
ATS-18H-110-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18H-110-C1-R1
Brief Description
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-18H-110-C1-R1.pdf
Availability of ATS-18H-110-C1-R1
QUANTITY
ATS-18H-110-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18H-110-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-18H-110-C1-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.97°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18H-110-C1-R1
Related LinksATS-18H-, ATS-18H-110-C1-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18H-110-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-18H-110-C1-R1
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SOIC datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 240POS YEL 15AU datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TXRX ETHERNET PHYTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 271 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 2.54MM T/H datasheet.pdf