Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18H-12-C1-R0
ATS-18H-12-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18H-12-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-18H-12-C1-R0.pdf
Availability of ATS-18H-12-C1-R0
QUANTITY
ATS-18H-12-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18H-12-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18H-12-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.84°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18H-12-C1-R0
Related LinksATS-18H-, ATS-18H-12-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18H-12-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-18H-12-C1-R0
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 360MA 1.2 OHM datasheet.pdf