Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18H-35-C2-R0
ATS-18H-35-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18H-35-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766
Datasheet Download
ATS-18H-35-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18H-35-C2-R0
QUANTITY
ATS-18H-35-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18H-35-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18H-35-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.230" (5.84mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow22.48°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18H-35-C2-R0
Related LinksATS-18H-, ATS-18H-35-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18H-35-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18H-35-C2-R0
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
Crystal 32.0000kHz 100ppm 11pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN RING STR 4/0AWG 3/8" PURPLE datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP349G datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 160V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf