Vishay/Dale RWR81S28R1FRB12
RWR81S28R1FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S28R1FRB12
Brief Description
RES 28.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S28R1FRB12.pdf
Availability of RWR81S28R1FRB12
QUANTITY
RWR81S28R1FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S28R1FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S28R1FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S28R1FRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S28R1FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S28R1FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S28R1FRB12
CAP CER 3PF 50V C0J 0402 datasheet.pdf
IC DRVR AIRCORE TACH/SPEED 16DIP datasheet.pdf
CBS THREAD MALE 1 3/8" NYLON datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf