Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18H-49-C2-R0
ATS-18H-49-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18H-49-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-18H-49-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18H-49-C2-R0
QUANTITY
ATS-18H-49-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18H-49-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18H-49-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.36°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18H-49-C2-R0
Related LinksATS-18H-, ATS-18H-49-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18H-49-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18H-49-C2-R0
CAP CER 0.056UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 73.7VWM 131VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 361 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
REMOVAL TOOL 2 X 6 datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 3.18MM datasheet.pdf