Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18H-56-C2-R0
ATS-18H-56-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18H-56-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-18H-56-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18H-56-C2-R0
QUANTITY
ATS-18H-56-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18H-56-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18H-56-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.72°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18H-56-C2-R0
Related LinksATS-18H-, ATS-18H-56-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18H-56-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18H-56-C2-R0
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK SPREAD INJECTION 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 53MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf