United Chemi-Con ELXZ100ETD102MJ16S
ELXZ100ETD102MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ100ETD102MJ16S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ100ETD102MJ16S.pdf
Availability of ELXZ100ETD102MJ16S
QUANTITY
ELXZ100ETD102MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ100ETD102MJ16S
Internal Part NumberEIS-ELXZ100ETD102MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance68 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ100ETD102MJ16S
Related LinksELXZ100ET, ELXZ100ETD102MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ100ETD102MJ16S Details Description
Related parts for ELXZ100ETD102MJ16S
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 10A W/HEATSINK AC IN datasheet.pdf
IC FPGA 70 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 17MM datasheet.pdf
IC GATE DRVR 7.6A LSIDE 6WQFN datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf