Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-19B-35-C1-R0
ATS-19B-35-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-19B-35-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM
Datasheet Download
ATS-19B-35-C1-R0.pdf
Availability of ATS-19B-35-C1-R0
QUANTITY
ATS-19B-35-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-19B-35-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-19B-35-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.230" (5.84mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow22.46°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-19B-35-C1-R0
Related LinksATS-19B-, ATS-19B-35-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-19B-35-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-19B-35-C1-R0
JUMPER-H1506TR/A3048Y/H1504TR 2" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 1210 datasheet.pdf
SWITCH BCD ROTARY DIP SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT datasheet.pdf