Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-19C-118-C2-R0
ATS-19C-118-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-19C-118-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-19C-118-C2-R0.pdf
Availability of ATS-19C-118-C2-R0
QUANTITY
ATS-19C-118-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-19C-118-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-19C-118-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.54°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-19C-118-C2-R0
Related LinksATS-19C-, ATS-19C-118-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-19C-118-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-19C-118-C2-R0
CAP ALUM 68000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 1.9A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HAR-BUS HM SCHIRMBL. REIHE Z, TY datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf