Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-19C-172-C3-R0
ATS-19C-172-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-19C-172-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-19C-172-C3-R0.pdf
Availability of ATS-19C-172-C3-R0
QUANTITY
ATS-19C-172-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-19C-172-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-19C-172-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.94°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-19C-172-C3-R0
Related LinksATS-19C-, ATS-19C-172-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-19C-172-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-19C-172-C3-R0
IC FPSLIC 5K GATE 25MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V datasheet.pdf
CONN SHIELD LOWER TYPE B datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 11.3MM datasheet.pdf
RES 3.33333K OHM 0.6W 0.05% RAD datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf