Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-19E-116-C1-R0
ATS-19E-116-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-19E-116-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-19E-116-C1-R0.pdf
Availability of ATS-19E-116-C1-R0
QUANTITY
ATS-19E-116-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-19E-116-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-19E-116-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.11°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-19E-116-C1-R0
Related LinksATS-19E-, ATS-19E-116-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-19E-116-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-19E-116-C1-R0
IC QUAD LINE RECEIVER 14-DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - MDN24K/MC24M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
107U W 25FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
TOOL HM-INSERT BLOCK TYPE A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 80POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CTV 39C MIXED TWIN PIN J/N RE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf