Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-19G-25-C1-R0
ATS-19G-25-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-19G-25-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-19G-25-C1-R0.pdf
Availability of ATS-19G-25-C1-R0
QUANTITY
ATS-19G-25-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-19G-25-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-19G-25-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-19G-25-C1-R0
Related LinksATS-19G-, ATS-19G-25-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-19G-25-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-19G-25-C1-R0
IC REG LDO 3.3V 0.1A TSOT23-5 datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
TOOL UMC EXTRACTION KEY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISR CPU 2K EEPROM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 14POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf