Omron Automation & Safety LY2I4 AC110/120
LY2I4 AC110/120 picture photo
Mfg. Part Number
LY2I4 AC110/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Datasheet Download
LY2I4 AC110/120.pdf
Availability of LY2I4 AC110/120
QUANTITY
LY2I4 AC110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY2I4 AC110/120
Internal Part NumberEIS-LY2I4 AC110/120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.2mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY2I4 AC110/120
Related LinksLY2I4 A, LY2I4 AC110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY2I4 AC110/120 Details Description
Related parts for LY2I4 AC110/120
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf