Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-19G-67-C1-R0
ATS-19G-67-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-19G-67-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-19G-67-C1-R0.pdf
Availability of ATS-19G-67-C1-R0
QUANTITY
ATS-19G-67-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-19G-67-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-19G-67-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow20.28°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-19G-67-C1-R0
Related LinksATS-19G-, ATS-19G-67-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-19G-67-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-19G-67-C1-R0
DEKAFIX GW 5 MARKED 75 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 15PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 410MW SOD123 datasheet.pdf