Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-19H-131-C2-R0
ATS-19H-131-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-19H-131-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-19H-131-C2-R0.pdf
Availability of ATS-19H-131-C2-R0
QUANTITY
ATS-19H-131-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-19H-131-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-19H-131-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.6°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-19H-131-C2-R0
Related LinksATS-19H-, ATS-19H-131-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-19H-131-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-19H-131-C2-R0
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG BUS BAR .062 W/GUIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SC75 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 3K OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf