Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-127-C2-R0
ATS-20A-127-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-127-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-20A-127-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20A-127-C2-R0
QUANTITY
ATS-20A-127-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-127-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-127-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.84°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-127-C2-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-127-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-127-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-127-C2-R0
FIXED IND 75UH 302MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
TOOL CRIMPER RG58 50/75OHM BNC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 3.81MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC QUAD NANOPWR COMP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX1M SIG datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf