Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-16-C1-R0
ATS-20A-16-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-16-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-20A-16-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20A-16-C1-R0
QUANTITY
ATS-20A-16-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-16-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-16-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.06°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-16-C1-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-16-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-16-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-16-C1-R0
RES 10.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 12V datasheet.pdf
IC SYNC BUCK NEXFET 22SON datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 2500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V Y5V datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
FUSE CANADIAN D TYPE 250V TIME datasheet.pdf