Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20B-172-C2-R0
ATS-20B-172-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20B-172-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20B-172-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20B-172-C2-R0
QUANTITY
ATS-20B-172-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20B-172-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20B-172-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.76°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20B-172-C2-R0
Related LinksATS-20B-, ATS-20B-172-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20B-172-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20B-172-C2-R0
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 7UH N30 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BLUE 100' datasheet.pdf
LED RD-OR 620NM MID PWR 3535 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.2K OHM 1% 50W datasheet.pdf