Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20B-185-C3-R0
ATS-20B-185-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20B-185-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20B-185-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20B-185-C3-R0
QUANTITY
ATS-20B-185-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20B-185-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20B-185-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.45°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20B-185-C3-R0
Related LinksATS-20B-, ATS-20B-185-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20B-185-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20B-185-C3-R0
CONVERTER DC/DC 3.3V 66W OUT datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 24V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 200POS .050" SMD datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC MUX 2:1 LVDC DUAL 2.5V 32MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf