Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20C-161-C3-R0
ATS-20C-161-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20C-161-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20C-161-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20C-161-C3-R0
QUANTITY
ATS-20C-161-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20C-161-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20C-161-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.82°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20C-161-C3-R0
Related LinksATS-20C-, ATS-20C-161-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20C-161-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20C-161-C3-R0
DIODE GEN PURP 200V 250MA LLDS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 2.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HOLDER KIT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf