Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20C-183-C1-R0
ATS-20C-183-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20C-183-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-20C-183-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20C-183-C1-R0
QUANTITY
ATS-20C-183-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20C-183-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20C-183-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.34°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20C-183-C1-R0
Related LinksATS-20C-, ATS-20C-183-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20C-183-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20C-183-C1-R0
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 3A 6V datasheet.pdf
IC 4BIT 1OF2 MUX/DEMUX 16TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 3CH OPEN COLL 16SO datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-DIP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf