Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20C-183-C2-R0
ATS-20C-183-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20C-183-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20C-183-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20C-183-C2-R0
QUANTITY
ATS-20C-183-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20C-183-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20C-183-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.37°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20C-183-C2-R0
Related LinksATS-20C-, ATS-20C-183-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20C-183-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20C-183-C2-R0
RES SMD 332 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 18V 20A 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.29A 400 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf