Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20C-81-C1-R0
ATS-20C-81-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20C-81-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-20C-81-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20C-81-C1-R0
QUANTITY
ATS-20C-81-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20C-81-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20C-81-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.99°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20C-81-C1-R0
Related LinksATS-20C-, ATS-20C-81-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20C-81-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20C-81-C1-R0
IC REG LDO 2.85V/1.8V 10DFN datasheet.pdf
DEVELOP BOARD VITEX 4 ML403 EMBE datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A ITO220AC datasheet.pdf
ANTENNA PCB GSM WCDMA datasheet.pdf
IC MPU I.MX6D 852MHZ 624FCBGA datasheet.pdf
CONN HDR 108POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 21POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf