Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20D-95-C3-R0
ATS-20D-95-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20D-95-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20D-95-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20D-95-C3-R0
QUANTITY
ATS-20D-95-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20D-95-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20D-95-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.4°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20D-95-C3-R0
Related LinksATS-20D-, ATS-20D-95-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20D-95-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20D-95-C3-R0
CONN HEADER 11POS R/A 30GOLD T/H datasheet.pdf
IC FHSS CORDLESS TEL CTRL 144QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANTALUM 47UF 20V 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 2K OHM 20SOIC datasheet.pdf
635 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
TV 16C 16#16 PIN RECP datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf