Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-03-C1-R0
ATS-20E-03-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-03-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM XCUT
Datasheet Download
ATS-20E-03-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20E-03-C1-R0
QUANTITY
ATS-20E-03-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-03-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-03-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.83°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-03-C1-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-03-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-03-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-03-C1-R0
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.4PF 25V 0201 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 28-SOIC datasheet.pdf
RES 0.20 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
PANEL INNER 0.059" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 17.91MM datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 5W SMBJ datasheet.pdf