Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-166-C1-R0
ATS-20E-166-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-166-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-20E-166-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20E-166-C1-R0
QUANTITY
ATS-20E-166-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-166-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-166-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.12°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-166-C1-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-166-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-166-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-166-C1-R0
IC BUFF DVR 16BIT LOW V 48TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DIN-POWER F048FS-3,7C1-2 datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 150PF 5KV R85 AXIAL datasheet.pdf