Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-39-C1-R0
ATS-20E-39-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-39-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM
Datasheet Download
ATS-20E-39-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20E-39-C1-R0
QUANTITY
ATS-20E-39-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-39-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-39-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.230" (5.84mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.93°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-39-C1-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-39-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-39-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-39-C1-R0
GDT 300V 10KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
IC FPGA 128 I/O 176TQFP datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf