Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-46-C2-R0
ATS-20E-46-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-46-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20E-46-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20E-46-C2-R0
QUANTITY
ATS-20E-46-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-46-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-46-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.57°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-46-C2-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-46-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-46-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-46-C2-R0
MULTI-PAIR 26COND 26AWG GRY 200' datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FMBC INPUT FILTER 3PHASE 20A datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V C0H RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
GDT 75V 30% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf