Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-75-C2-R0
ATS-20E-75-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-75-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20E-75-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20E-75-C2-R0
QUANTITY
ATS-20E-75-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-75-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-75-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.02°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-75-C2-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-75-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-75-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-75-C2-R0
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
JACK PNL MT IEC1010 10PC GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 156 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 90BGA datasheet.pdf