Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20E-90-C2-R0
ATS-20E-90-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20E-90-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20E-90-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20E-90-C2-R0
QUANTITY
ATS-20E-90-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20E-90-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20E-90-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.36°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20E-90-C2-R0
Related LinksATS-20E-, ATS-20E-90-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20E-90-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20E-90-C2-R0
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 9A PPAK datasheet.pdf
IC BUS SWITCH OCTAL 20-DHVQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf