Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20F-139-C2-R0
ATS-20F-139-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20F-139-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20F-139-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20F-139-C2-R0
QUANTITY
ATS-20F-139-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20F-139-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20F-139-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.1°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20F-139-C2-R0
Related LinksATS-20F-, ATS-20F-139-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20F-139-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20F-139-C2-R0
RES SMD 1.1KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU RESET 4.625V SOT143-4 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DSP/SRL 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
COLOR DENSITY SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf