Yageo RT1206DRE072K26L
RT1206DRE072K26L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE072K26L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE072K26L.pdf
Availability of RT1206DRE072K26L
QUANTITY
RT1206DRE072K26L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE072K26L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE072K26L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE072K26L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE072K26L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE072K26L Details Description
Related parts for RT1206DRE072K26L
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG CORD MINI 5POS FEMALE datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
BOARD EVAL UNIV FOR SC-70 AMP datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT I.MX35 WINCE PDK datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 4M1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
D4SL-4KDG-D4 datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC MPU I.MX6SOLOX 1GHZ 400BGA datasheet.pdf