Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20F-33-C1-R0
ATS-20F-33-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20F-33-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM
Datasheet Download
ATS-20F-33-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20F-33-C1-R0
QUANTITY
ATS-20F-33-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20F-33-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20F-33-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width1.450" (36.83mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.4°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20F-33-C1-R0
Related LinksATS-20F-, ATS-20F-33-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20F-33-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20F-33-C1-R0
CONN HOUSING PHD 34POS 2MM DUAL datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX16809 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT TIN 20POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf