Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20G-09-C2-R0
ATS-20G-09-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20G-09-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-20G-09-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20G-09-C2-R0
QUANTITY
ATS-20G-09-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20G-09-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20G-09-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.58°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20G-09-C2-R0
Related LinksATS-20G-, ATS-20G-09-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20G-09-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20G-09-C2-R0
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 5A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 9POS PCB datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.1V SOT23-3 datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE 4W 4PVH 6COL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf