Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20G-25-C3-R0
ATS-20G-25-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20G-25-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-20G-25-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20G-25-C3-R0
QUANTITY
ATS-20G-25-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20G-25-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20G-25-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20G-25-C3-R0
Related LinksATS-20G-, ATS-20G-25-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20G-25-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20G-25-C3-R0
RES SMD 806 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20SOIC datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 180A PLUS247 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 180MA 1.38 OHM datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
XYZ-AXIS ELECT COND 1.5"X36YDS datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf