Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20G-61-C2-R0
ATS-20G-61-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20G-61-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20G-61-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20G-61-C2-R0
QUANTITY
ATS-20G-61-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20G-61-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20G-61-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow21.97°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20G-61-C2-R0
Related LinksATS-20G-, ATS-20G-61-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20G-61-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20G-61-C2-R0
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 562 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf