Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20G-62-C2-R0
ATS-20G-62-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20G-62-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20G-62-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20G-62-C2-R0
QUANTITY
ATS-20G-62-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20G-62-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20G-62-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.48°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20G-62-C2-R0
Related LinksATS-20G-, ATS-20G-62-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20G-62-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20G-62-C2-R0
RES 28.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 5.99"L X 10.5"W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.7KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 5W DO214AB datasheet.pdf