Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20H-119-C3-R0
ATS-20H-119-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20H-119-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-20H-119-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20H-119-C3-R0
QUANTITY
ATS-20H-119-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20H-119-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20H-119-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.77°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20H-119-C3-R0
Related LinksATS-20H-, ATS-20H-119-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20H-119-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20H-119-C3-R0
IC REG LDO 12V 1A DPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 470K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 50V X7R 0504 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf