Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20H-183-C3-R0
ATS-20H-183-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20H-183-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20H-183-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20H-183-C3-R0
QUANTITY
ATS-20H-183-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20H-183-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20H-183-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.47°C/W @ 100 LFM