TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-53SN
DTS26W23-53SN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-53SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W23-53SN.pdf
Availability of DTS26W23-53SN
QUANTITY
DTS26W23-53SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-53SN
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-53SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-53SN
Related LinksDTS26W, DTS26W23-53SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-53SN Details Description
Related parts for DTS26W23-53SN
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET LD N-CHAN 28V 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
IC FPGA 384 I/O 896FBGA datasheet.pdf
TPLI 280 A1 16" X 16" datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W .02% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 47.999MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf