Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-21B-118-C3-R0
ATS-21B-118-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-21B-118-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-21B-118-C3-R0.pdf
Availability of ATS-21B-118-C3-R0
QUANTITY
ATS-21B-118-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-21B-118-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-21B-118-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.64°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-21B-118-C3-R0
Related LinksATS-21B-, ATS-21B-118-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-21B-118-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-21B-118-C3-R0
RES SMD 698 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 290MA 1.43 OHM datasheet.pdf
IC TUNER CAR RADIO 32SO datasheet.pdf
CABLE ASSY SM 2.5BAY ZIR 131FT datasheet.pdf
1CRIMP SET FC 1 datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 1000V TO-93 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SIDE UTLTY MNTNG BRCKT 4 PC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC RS485 TXRX 3.3 ESD 14SOIC datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf