Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-21B-48-C1-R0
ATS-21B-48-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-21B-48-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-21B-48-C1-R0.pdf
Availability of ATS-21B-48-C1-R0
QUANTITY
ATS-21B-48-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-21B-48-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-21B-48-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.44°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-21B-48-C1-R0
Related LinksATS-21B-, ATS-21B-48-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-21B-48-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-21B-48-C1-R0
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 360K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 191 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
381 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf