Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-21C-25-C2-R0
ATS-21C-25-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-21C-25-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-21C-25-C2-R0.pdf
Availability of ATS-21C-25-C2-R0
QUANTITY
ATS-21C-25-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-21C-25-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-21C-25-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.26°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-21C-25-C2-R0
Related LinksATS-21C-, ATS-21C-25-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-21C-25-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-21C-25-C2-R0
CABLE TIE STD WR BLACK 9.8" datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR PT/112M 1M/2.0% datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf