Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-21D-25-C1-R0
ATS-21D-25-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-21D-25-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-21D-25-C1-R0.pdf
Availability of ATS-21D-25-C1-R0
QUANTITY
ATS-21D-25-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-21D-25-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-21D-25-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-21D-25-C1-R0
Related LinksATS-21D-, ATS-21D-25-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-21D-25-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-21D-25-C1-R0
JUMPER-H1501TR/A2015A/X 5" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 0.18A TO92-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC UHF ASK/FSK RECEIVER 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D 45A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND TWIST-PAIR CLEAR datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 20% 310VAC AXI datasheet.pdf