Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-21G-150-C3-R0
ATS-21G-150-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-21G-150-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-21G-150-C3-R0.pdf
Availability of ATS-21G-150-C3-R0
QUANTITY
ATS-21G-150-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-21G-150-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-21G-150-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.95°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-21G-150-C3-R0
Related LinksATS-21G-, ATS-21G-150-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-21G-150-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-21G-150-C3-R0
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 1000OHM 25C datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SPEAR300 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 8MM BLACK datasheet.pdf
FUS 125V T/D PLUG 3.5A TYPE S datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/4W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf