Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-50250B-C0-R0
ATS-50250B-C0-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-50250B-C0-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEAT SINK 25MM X 25MM X 7.5MM
Datasheet Download
ATS-50250B-C0-R0.pdf
Availability of ATS-50250B-C0-R0
QUANTITY
ATS-50250B-C0-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-50250B-C0-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-50250B-C0-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductmaxiFLOW ™ with maxiGRIP ™ Heatsinks
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesmaxiGRIP, maxiFLOW
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodClip
ShapeSquare, Angled Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.295" (7.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.6°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-50250B-C0-R0
Related LinksATS-5025, ATS-50250B-C0-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-50250B-C0-R0 Details Description
Related parts for ATS-50250B-C0-R0
CONN DIN PLUG 64POS RT ANG PCB datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 5POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 620OHM 250MA 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1A 289 MOHM SMD datasheet.pdf